2011 QBE AUSTRALIAN SUPERBIKE CHAMPIONSHIP
ROUND 8 - PHILLIP ISLAND GRAND PRIX CIRCUIT
NOVEMBER 18 - 20

Date: 18/11/11
Event: Q02
Weather: Cloudy - Temp: 25.6C
Track: Mainly dry - Temp: 28.5C
SUPERLITES
Qualifying 1
AMENDED SPLIT TIMES
Started at: 16:42:35
Laps: 15 Min
Starters: 22
Printed at: 17:27
Lap Split 1 Split 2 Split 3 Split 4 Lap Time     Lap Split 1 Split 2 Split 3 Split 4 Lap Time
69a Jake THOMAS (SA) (10th) 36 Sam CLARKE (WA) (7th)
1 47.400 45.211 31.301 2:03.912 1 2:42.184 44.359 31.482 3:58.025
2 38.500 44.926 31.718 1:55.144 2 38.779 44.597 31.527 1:54.903
3 38.667 45.367 31.562 1:55.596 3 37.079 44.091 31.086 1:52.256
4 38.314 44.917 31.713 1:54.944 4 37.785 44.718 31.875 1:54.378
5 38.481 46.674 32.568 1:57.723  
  38 Stephen CRAIG (NSW) (13th)
10 Peter GALVIN (NSW) (8th) 1 47.077 49.805 32.832 2:09.714
1 48.341 51.362 33.249 2:12.952 2 39.062 45.366 32.177 1:56.605
2 38.546 49.383 35.253 2:03.182  
3 42.817 50.840 33.433 2:07.090 40 Oscar McINTYRE (9th)
4 37.785 44.863 31.624 1:54.272 1 49.153 46.944 32.491 2:08.588
5 36.988 44.400 31.576 1:52.964 2 37.642 44.935 31.400 1:53.977
  3 37.161 44.382 37.020 1:58.563
11 Brandon DEMMERY (NSW) (15th)  
1 49.609 49.203 33.490 2:12.302 41 Aiden WAGNER (QLD) (6th)
2 39.000 45.863 32.684 1:57.547 1 46.066 45.271 31.761 2:03.098
3 39.597 46.602 32.377 1:58.576 2 37.335 44.684 31.825 1:53.844
4 39.338 46.680 32.768 1:58.786 3 38.418 44.524 30.643 1:53.585
5 39.441 46.870 33.477 1:59.788 4 37.573 43.601 30.524 1:51.698
  5 37.768 45.207 31.514 1:54.489
16 Josh HOOK (NSW) (11th)  
1 50.840 47.462 33.709 2:12.011 45 Joshua LEONARD (QLD) (17th)
2 38.753 45.433 30.810 1:54.996 1 48.677 47.968 31.830 2:08.475
  2 38.680 46.501 36.416 2:01.597
19 Nicky DILES (NSW) (20th) 3 46.244 56.697 36.810 2:19.751
1 52.870 54.446 35.480 2:22.796  
2 39.586 1:09.783 32.279 2:21.648 64 Hayden DEMAMIEL (NSW) (1st)
  1 45.833 47.626 30.877 2:04.336
20 Alex PHILLIS (VIC) (2nd) 2 36.357 43.533 30.073 1:49.963
1 45.894 45.725 31.140 2:02.759 3 38.702 49.522 32.250 2:00.474
2 36.517 43.176 30.369 1:50.062 4 37.512 44.827 30.783 1:53.122
3 37.101 45.117 31.774 1:53.992  
4 37.359 44.018 30.632 1:52.009 65 Hudson PITT (SA) (14th)
5 36.822 43.873 31.842 1:52.537 1 54.378 49.809 33.373 2:17.560
  2 40.821 46.094 32.739 1:59.654
21 Ben MILLINGTON (WA) (4th) 3 41.113 45.634 32.583 1:59.330
1 42.528 44.551 30.611 1:57.690 4 39.417 45.539 32.104 1:57.060
2 37.157 43.587 30.328 1:51.072  
3 36.846 45.069 31.733 1:53.648 68 Mitch LEVY (NSW) (21th)
4 37.097 43.843 30.594 1:51.534 1 55.139 53.106 37.517 2:25.762
5 37.047 44.670 31.373 1:53.090 2 44.368 49.819 1:16.551 2:50.738
   
23 Tony SIMS (NSW) (16th) 69 Ben LEONARD (QLD) (19th)
1 50.373 48.023 32.775 2:11.171 1 50.244 47.056 32.532 2:09.832
2 38.714 45.805 34.697 1:59.216 2 39.516 48.430 35.183 2:03.129
  3 46.104 55.306 37.529 2:18.939
27 Lachlan HILL (VIC) (5th) 4 44.005 2:06.536 2:50.541
1 45.578 46.382 31.313 2:03.273  
2 37.809 44.155 30.395 1:52.359 76 Tom HATTON (WA) (3rd)
3 37.777 44.462 31.045 1:53.284 1 48.750 50.282 32.339 2:11.371
4 37.760 43.402 30.409 1:51.571 2 36.878 43.705 30.014 1:50.597
5 36.952 43.427 30.773 1:51.152 3 36.549 46.030 31.069 1:53.648
6 37.725 52.253 36.095 2:06.073 4 36.949 43.902 30.777 1:51.628
  5 36.986 45.117 31.408 1:53.511
28 Tayla RELPH (QLD) (18th)  
1 53.334 50.263 34.865 2:18.462 99 Zac ZANESCO (NSW) (12th)
2 40.695 50.665 34.595 2:05.955 1 46.798 47.506 32.199 2:06.503
3 40.539 47.915 33.350 2:01.804 2 38.529 45.677 31.770 1:55.976
4 40.331 48.996 34.408 2:03.735 3 39.522 47.146 32.364 1:59.032
  4 38.443 45.681 32.054 1:56.178
  5 38.822 46.973 33.227 1:59.022

*** Indicative qualifying time - 2:01.008 ***

The results are provisional until the end of the time limit for protests and appeals.

Chief Time Keeper: Scott Laing Clerk of Course: Tom Williams