2012 QBE AUSTRALIAN SUPERBIKE CHAMPIONSHIP
ROUND 7 - QUEENSLAND RACEWAY
SEPTEMBER 14 - 16

Date: 15/09/12
Event: Q05
Weather: Sunny - Temp: 20.3C
Track: Dry - Temp: 34.3C
SUPERSTOCK
Qualifying 2
PROVISIONAL SPLIT TIMES
Started at: 09:53:15
Laps: 20 Min
Starters: 12
Printed at: 10:17
Lap Split 1 Split 2 Split 3 Lap Time     Lap Split 1 Split 2 Split 3 Lap Time
2 Daniel FALZON (SA) (5th) 67 Brenton HYDE (NSW) (8th)
1 39.632 36.921 19.005 1:35.558 1 38.660 35.901 18.734 1:33.295
2 27.591 36.298 17.835 1:21.724 2 26.757 34.280 17.604 1:18.641
3 26.207 34.071 12:09.053 13:09.331 3 25.484 33.077 17.324 1:15.885
4 44.337 35.220 17.634 1:37.191 4 25.332 33.224 17.145 1:15.701
5 25.325 32.974 17.339 1:15.638 5 25.268 33.459 1:53.707 2:52.434
6 25.016 32.286 17.018 1:14.320 6 1:11.953 17.389 1:29.342
  7 25.456 33.523 17.546 1:16.525
24 Daniel MAYES (QLD) (10th) 8 25.437 33.037 17.063 1:15.537
1 43.950 36.380 18.745 1:39.075 9 31.336 38.331 18.576 1:28.243
2 26.988 36.587 19.975 1:23.550 10 25.349 32.874 17.267 1:15.490
3 26.906 34.001 17.991 1:18.898 11 25.224 32.787 17.055 1:15.066
4 25.752 33.554 17.630 1:16.936 12 25.587 32.973 17.141 1:15.701
5 25.797 33.452 17.650 1:16.899 13 25.457 32.855 17.131 1:15.443
6 59.459 17.545 1:17.004  
  68 Mitch LEVY (NSW) (9th)
32 James BECK (NSW) (2nd) 1 39.461 34.552 18.792 1:32.805
1 39.809 34.585 17.657 1:32.051 2 26.013 33.612 17.527 1:17.152
2 25.532 32.851 17.219 1:15.602 3 25.671 33.060 17.467 1:16.198
3 25.166 32.753 17.178 1:15.097 4 25.815 32.939 17.418 1:16.172
4 24.948 32.055 17.036 1:14.039 5 2:53.041
5 25.351 32.521 17.114 1:14.986 6 38.049 33.545 17.397 1:28.991
6 57.219 17.088 1:14.307 7 25.358 32.792 17.291 1:15.441
   
36 Brad GROSS (QLD) (1st) 83 Kyle BUCKLEY (QLD) (7th)
1 49.224 33.402 17.026 1:39.652 1 56.059 35.267 17.916 1:49.242
2 25.042 32.699 16.894 1:14.635 2 25.025 33.399 17.971 1:16.395
3 24.679 32.168 16.830 1:13.677 3 24.779 32.719 17.261 1:14.759
  4 28.260 38.834 1:05.795 2:12.889
40 Josh McGRATH (QLD) (4th)  
1 38.197 34.501 17.704 1:30.402 87 Jason MARTIN (NSW) (11th)
2 25.080 33.035 17.373 1:15.488 1 41.161 38.961 19.179 1:39.301
3 25.050 32.601 17.317 1:14.968 2 27.351 35.779 18.692 1:21.822
4 24.860 32.396 17.236 1:14.492 3 26.728 35.940 18.270 1:20.938
5 24.872 32.568 17.275 1:14.715 4 26.509 34.832 18.120 1:19.461
6 57.442 17.113 1:14.555 5 26.240 34.689 18.033 1:18.962
7 57.672 2:57.049 3:54.721 6 1:00.740 17.973 1:18.713
8 36.970 33.436 17.527 1:27.933 7 25.897 34.629 17.858 1:18.384
9 25.164 32.575 17.082 1:14.821 8 26.830 34.717 1:03.168 2:04.715
10 24.948 32.371 16.987 1:14.306 9 39.720 42.902 17.975 1:40.597
11 24.879 32.393 17.179 1:14.451 10 26.099 34.060 17.794 1:17.953
12 24.896 32.520 17.025 1:14.441 11 25.702 34.308 17.661 1:17.671
13 24.873 32.575 17.069 1:14.517 12 25.916 34.335 18.006 1:18.257
  13 26.317 34.335 17.961 1:18.613
50 Callum SPRIGGS (QLD) (6th) 14 25.842 34.551 17.842 1:18.235
1 38.793 34.993 17.996 1:31.782  
2 25.644 33.449 17.297 1:16.390 93 Adrian DI GIANDOMENICO (VIC) (3rd)
3 25.312 32.934 17.303 1:15.549 1 40.378 34.545 17.532 1:32.455
4 25.085 32.750 17.216 1:15.051 2 25.246 33.938 17.289 1:16.473
5 25.001 32.578 17.317 1:14.896 3 24.902 32.597 17.082 1:14.581
6 57.691 17.113 1:14.804 4 25.308 33.720 17.842 1:16.870
7 57.634 17.054 1:14.688 5 24.955 32.776 17.218 1:14.949
8 25.099 32.671 17.047 1:14.817 6 57.196 17.110 1:14.306
9 25.108 32.561 17.054 1:14.723 7 24.837 32.373 1:48.121 2:45.331
10 25.050 32.570 17.082 1:14.702 8 48.334 34.698 17.333 1:40.365
11 26.414 2:38.524 3:04.938 9 24.996 32.267 16.955 1:14.218
12 42.471 34.302 17.536 1:34.309  
13 25.527 33.651 17.121 1:16.299 97 Joshua CUMING (QLD) (12th)
14 25.373 32.775 17.111 1:15.259 1 39.664 38.207 19.305 1:37.176
  2 27.525 35.177 18.374 1:21.076
  3 26.346 34.869 18.067 1:19.282
  4 1:01.143 17.879 1:19.022
  5 1:00.489 17.837 1:18.326
  6 26.430 34.513 17.776 1:18.719
  7 26.274 34.498 1:38.766 2:39.538
  8 36.263 35.063 17.989 1:29.315
  9 26.615 34.229 17.758 1:18.602

The results are provisional until the end of the time limit for protests and appeals.

Chief Time Keeper: Scott Laing Clerk of Course: Tom Williams