2007 YMF LOAN AUSTRALIAN SUPERBIKE CHAMPIONSHIPS
ROUND 8 - EASTERN CREEK RACEWAY
AUGUST 17 - 19

Date: 17/08/07
Event: Q01
Weather: Fine & partly cloudy - Temp: 19.4C
Track: Dry - Temp: 26.6C
GYTR AUSTRALIAN SUPERSTOCK CUP
Qualifying 1
PROVISIONAL LAP TIMES
Started at: 12:59:20
Laps: 20 Min
Starters: 25
Printed at: 13:24
No NameLap 1Lap 2Lap 3Lap 4Lap 5Lap 6Lap 7Lap 8Lap 9Lap 10
6 Scott YATES (NSW) 1:44.789 1:44.656 1:41.976 1:42.256 1:41.272
10 Tim COWIE (NSW) 1:44.009 1:41.504 1:44.182 1:56.406 1:41.946 1:40.362 4:36.972 2:02.191 1:39.315
14 Craig NICHOLSON (VIC) 1:41.365 1:40.567 1:39.711 1:39.980 1:40.075 4:19.762 2:06.940
18 Ben HENRY (WA) 1:41.153 1:39.350 1:38.768 1:38.730 5:37.101 2:01.223
19 Jerry MADIGAN (NSW) 1:46.460 1:45.805 1:44.701 1:44.442 1:43.915 1:43.725 1:44.518 1:44.555 2:05.389 2:08.861
20 Alistair REID (QLD) 1:42.854 1:42.758 2:00.601 2:51.827 1:42.634 1:42.442 1:41.983 1:42.390 1:44.250 1:55.637
24 Charles HERN (VIC) 1:42.548 1:40.223 1:39.930 1:40.577 1:39.272 1:39.930 1:38.688
26 Tom ROCHE (NSW) 1:46.201 3:22.474 2:15.353 1:44.658 1:45.332 1:44.385 1:45.206 2:07.729 3:12.388
28 David THOMAS (NSW) 1:45.285 1:43.658 1:42.754 1:42.857 2:04.430 3:10.142 1:43.235
34 Brayden CARR (NSW) 1:45.678 3:18.411 2:04.390 1:42.091 1:41.851
40 Chris BECK (NSW) 1:42.639 1:41.894 1:41.784 2:01.936 2:55.481 1:41.311 1:40.815 2:03.472
44 Michael RIDDLE (ACT) 1:44.118 1:42.724 1:41.596 2:28.496 3:33.548 1:41.638 1:40.972 1:59.662 1:41.275
51 Timothy DURIE (NSW) 1:42.234 1:41.027 1:40.593 1:41.351
54 Adam CHRISTIE (SA) 1:45.292 1:44.205 1:43.163 2:06.553 2:17.274 1:44.231 1:44.897 1:45.109 1:42.788
55 Yarrive KONSKY (VIC) 1:40.329 1:40.485 3:04.962 6:51.630 1:42.237 1:42.571
56 Robert CHAPMAN (VIC) 1:52.639 1:48.842 1:48.402 1:47.739 1:48.507 1:48.146 1:46.621 1:46.725
58 Warren HARDING (NSW) 1:50.257 1:46.368 1:45.017 1:45.108 1:45.443 2:02.796 4:35.924 1:46.693 1:45.208
61 Matthew GRIFFIN (VIC) 1:47.250 1:46.622 1:46.417 1:44.735 2:50.835 2:13.926 1:47.241 1:44.526 1:43.670
68 Amy O'MARA (NSW) 1:45.900 1:45.560 1:44.401 1:44.237 1:44.794 3:18.964 2:15.260
72 Dean ROBINSON (NSW) 1:48.621 1:46.133 1:45.393 1:45.672 1:45.743 1:45.591 1:46.038 1:45.403 2:22.909
75 Paul SAADE (SA) 1:50.789 1:49.360 1:50.989 1:51.663 1:52.321 1:51.879 1:50.760
76 Ashley MANUEL (SA) 1:46.055 1:44.589 1:44.938 1:43.965 4:31.384 2:28.981
91 Darren SCIBERRAS (VIC) 1:42.239 1:41.581 2:16.416
94 Ray ANSET (WA) 1:50.058 1:47.989 1:48.436 1:47.546 1:46.273 1:46.154 2:13.603
96 Jamie AITKEN (NSW) 1:42.708 1:40.560 1:49.341 1:38.939 2:15.805

*** Indicative qualifying time - 1.53.491 ***

The results are provisional until the end of the time limit for protests and appeals.

Chief Time Keeper: Scott Laing Clerk of Course: Peter Smith