2011 QBE AUSTRALIAN SUPERBIKE CHAMPIONSHIP
ROUND 8 - PHILLIP ISLAND GRAND PRIX CIRCUIT
NOVEMBER 18 - 20

Date: 19/11/11
Event: Q05
Weather: Rain clearing - Temp: 17.8C
Track: Very wet - Temp: 20.0C
SUPERSPORT
Qualifying 1
PROVISIONAL LAP TIMES
Started at: 10:10:49
Laps: 30 Min
Starters: 17
Printed at: 10:45
No NameLap 1Lap 2Lap 3Lap 4Lap 5Lap 6Lap 7Lap 8Lap 9Lap 10Lap 11Lap 12Lap 13Lap 14Lap 15Lap 16
3 Michael JONES (QLD) 2:17.408 1:59.472 1:56.130 1:52.681 4:17.911 2:07.979 1:51.110 1:51.311 1:50.301 1:59.521
12 Kevin CURTAIN (VIC) 2:15.630 2:00.346 1:56.790 1:54.225 1:53.515 1:54.080 1:51.770 3:40.621 2:06.241 1:50.020 1:49.030 1:49.356 1:49.653
16 Christan CASELLA (VIC) 2:13.834 3:19.160 2:08.946 1:59.930 3:07.836 2:07.629 2:11.591 4:06.005 2:09.451 2:01.868
17 Samuel LAMBERT (NT) 2:26.756 2:08.925 2:02.625 2:02.936 1:58.715 1:57.567 1:56.514 1:55.688 1:55.172 1:56.282 2:00.253 1:56.208 1:53.771 1:52.401 1:55.727
20 Rick OLSON (VIC) 2:14.694 1:55.069 1:53.009 4:36.313 2:08.014 1:53.800 1:52.445 1:51.301 1:52.569 3:21.377 2:10.759 1:52.152 1:50.857
21 Nicholas WATERS (VIC) 2:24.821 2:03.781 1:58.888 1:57.051 1:57.937 1:55.367 1:56.079 1:55.558 1:55.102 1:53.523 1:52.245 3:05.519 2:00.686 1:51.210 1:51.952
25 Brodie WATERS (VIC) 2:27.874 2:02.295 1:56.604 1:54.613 3:16.527 2:12.403 1:53.514 1:50.025 1:48.340 2:09.282 1:56.403 1:48.819
35 Mitchell CARR (NSW) 2:18.410 1:59.795 1:57.815 1:54.372 2:04.860 1:54.630 1:53.606 1:52.336 1:51.290 3:49.838 2:04.998 1:48.800 1:49.274 1:48.817 1:48.296
36 Brad GROSS (QLD) 2:28.637 2:06.537 2:02.838 2:00.040 1:59.380 1:58.516 1:57.458 2:51.740 2:09.161 2:00.656 1:55.876 1:54.670 1:53.935 1:53.257
48 Laurence GUDE (TAS) 2:36.250 2:12.452 2:09.620 2:10.694 4:09.578 2:19.791 2:12.916 2:07.690 2:05.850 2:03.519 2:04.727 2:01.444 1:59.812
49 Brendan CLARKE (QLD) 2:18.573 1:59.276 1:56.658 1:55.252 1:54.574 1:54.740 1:54.274 1:52.214 1:51.759 1:51.607 1:51.317 1:51.686 1:50.918 1:52.333 1:50.985 1:49.418
52 Ryan TAYLOR (VIC) 2:15.311 2:00.795 1:59.569 1:58.714 7:45.920 5:56.004 2:06.573 1:55.509 1:54.598 1:53.790
58 Anthony QUINN (NSW) 2:48.046 2:20.918 2:14.454 2:12.138 2:10.554 2:09.600
68 Glenn SCOTT (NSW) 2:22.032 1:59.061 1:59.116 1:55.779 4:06.661 2:07.128 1:57.586 1:52.821 1:52.143 1:50.193 1:49.964 1:48.625 1:48.189 1:49.336 1:47.890
82 Chris QUINN (NSW) 2:24.628 2:10.212 1:58.331 1:56.243 1:55.570 3:59.265 2:08.682 1:54.612 1:52.905 2:15.986 1:53.144 1:51.642
95 Paul YOUNG (SA) 2:24.907 1:58.592 2:57.377 2:06.575 1:55.293 1:52.786 1:52.816 1:54.153 6:36.912 2:05.181 1:50.330 1:50.363
96 Aaron GOBERT (NSW) 2:18.733 2:02.185 1:58.672 1:56.112 6:24.868 2:06.446 1:54.312 1:51.932 1:51.927 1:50.824 1:50.916 1:50.082

*** Intermediate timing point 2 not working for the majority of the session ***

*** Indicative qualifying time - 2:04.073 ***

The results are provisional until the end of the time limit for protests and appeals.

Chief Time Keeper: Scott Laing Clerk of Course: Tom Williams