2011 QBE AUSTRALIAN SUPERBIKE CHAMPIONSHIP
ROUND 8 - PHILLIP ISLAND GRAND PRIX CIRCUIT
NOVEMBER 18 - 20

Date: 19/11/11
Event: Q08
Weather: Cloudy - Temp: 19.6C
Track: Wet - Temp: 21.0C
SUPERSTOCK
Qualifying 2
PROVISIONAL SPLIT TIMES
Started at: 11:45:33
Laps: 15 Min
Starters: 15
Printed at: 12:08
Lap Split 1 Split 2 Split 3 Lap Time     Lap Split 1 Split 2 Split 3 Lap Time
23 Kris PARNELL (VIC) (14th) 50 Callum SPRIGGS (QLD) (8th)
1 50.851 54.462 35.783 2:21.096 1 51.777 50.599 34.143 2:16.519
2 40.852 51.335 34.279 2:06.466 2 40.373 48.434 32.628 2:01.435
  3 39.669 48.028 31.797 1:59.494
25 Daniel FALZON (SA) (2nd) 4 39.114 48.038 31.164 1:58.316
1 49.300 50.999 36.842 2:17.141 5 36.912 45.819 31.016 1:53.747
2 38.258 46.835 31.604 1:56.697 6 37.307 45.586 31.255 1:54.148
3 44.928 54.083 32.262 2:11.273  
4 37.252 45.835 31.173 1:54.260 51 Zach THACKERAY (NSW) (6th)
5 36.851 45.384 30.832 1:53.067 1 48.759 49.935 33.796 2:12.490
6 36.498 45.573 31.013 1:53.084 2 38.867 48.034 31.855 1:58.756
7 36.357 45.425 30.549 1:52.331 3 37.897 46.475 31.644 1:56.016
8 35.606 44.798 30.314 1:50.718 4 37.568 1:51.686 2:29.254
  5 43.742 46.862 31.419 2:02.023
26 Sean CONDON (NSW) (10th) 6 37.339 46.132 31.283 1:54.754
1 53.178 52.258 36.019 2:21.455 7 37.227 45.495 31.106 1:53.828
2 41.961 49.506 33.167 2:04.634 8 36.797 45.054 30.499 1:52.350
3 39.770 47.826 32.228 1:59.824  
4 38.892 47.776 31.887 1:58.555 56 Mark WILKINSON (VIC) (9th)
5 38.150 47.487 31.502 1:57.139 1 49.383 50.392 34.075 2:13.850
6 38.282 46.311 31.317 1:55.910 2 39.095 48.153 31.776 1:59.024
7 39.007 46.403 31.086 1:56.496 3 38.559 46.474 31.507 1:56.540
  4 44.079 50.845 3:25.769 5:00.693
32 James BECK (NSW) (3rd) 5 47.757 47.315 32.409 2:07.481
1 52.199 52.325 33.997 2:18.521 6 37.454 46.544 31.882 1:55.880
2 38.276 47.264 31.699 1:57.239  
3 37.152 46.293 31.381 1:54.826 58 Luke BURGESS (QLD) (4th)
4 36.603 45.540 30.987 1:53.130 1 50.622 50.394 34.502 2:15.518
5 36.674 45.102 30.955 1:52.731 2 40.045 48.283 32.380 2:00.708
6 36.164 44.762 30.399 1:51.325 3 38.661 46.234 31.409 1:56.304
  4 37.513 45.648 31.116 1:54.277
34 James MUTTON (QLD) (5th) 5 37.016 45.685 30.833 1:53.534
1 46.503 49.406 33.199 2:09.108 6 36.855 45.307 30.780 1:52.942
2 38.395 46.994 31.684 1:57.073 7 36.604 44.886 30.446 1:51.936
3 38.051 46.304 31.356 1:55.711 8 36.512 44.610 30.668 1:51.790
4 36.923 45.544 31.166 1:53.633  
5 36.504 45.110 30.838 1:52.452 64 Tim McGREGOR (NSW) (1st)
6 36.279 45.045 30.930 1:52.254 1 52.246 55.302 33.804 2:21.352
  2 38.790 47.750 31.482 1:58.022
38 Todd HARDING (NSW) (13th) 3 36.661 45.609 30.372 1:52.642
1 48.950 52.061 35.085 2:16.096 4 35.692 45.399 30.571 1:51.662
2 41.905 50.364 33.824 2:06.093 5 35.772 44.720 30.203 1:50.695
3 40.668 49.743 33.949 2:04.360 6 35.345 44.406 30.008 1:49.759
  7 35.453 44.300 29.679 1:49.432
47 Quentin BLAZEY (TAS) (12th)  
1 49.788 52.033 35.535 2:17.356 69 Michael LOCKART (NSW) (7th)
2 40.733 49.639 33.427 2:03.799 1 49.638 48.925 32.687 2:11.250
  2 37.645 46.494 31.553 1:55.692
  3 36.806 45.196 31.015 1:53.017
   
  74 Philip CZAJ (VIC) (15th)
  1 48.562 52.873 35.544 2:16.979
  2 42.257 53.311 34.969 2:10.537
   
  83 Kyle BUCKLEY (QLD) (11th)
  1 49.551 51.135 34.809 2:15.495
  2 40.485 49.507 34.025 2:04.017
  3 39.869 48.209 32.975 2:01.053
  4 38.702 47.793 33.075 1:59.570
  5 37.533 46.869 32.019 1:56.421
  6 37.237 46.688 32.274 1:56.199

The results are provisional until the end of the time limit for protests and appeals.

Chief Time Keeper: Scott Laing Clerk of Course: Tom Williams