2011 QBE AUSTRALIAN SUPERBIKE CHAMPIONSHIP
ROUND 8 - PHILLIP ISLAND GRAND PRIX CIRCUIT
NOVEMBER 18 - 20

Date: 19/11/11
Event: Q11
Weather: Cloudy - Temp: 19.7C
Track: Wet patches - Temp: 22.3C
SUPERSIDE
Qualifying 2
PROVISIONAL SPLIT TIMES
Started at: 12:40:38
Laps: 15 Min
Starters: 15
Printed at: 13:03
Lap Split 1 Split 2 Split 3 Lap Time     Lap Split 1 Split 2 Split 3 Lap Time
3 Dwight BEARE / Noel BEARE (VIC) (4th) 21 Andre' BOSMAN / David KELLETT (SA) (2nd)
1 1:06.485 53.233 34.283 2:34.001 1 51.389 46.036 30.207 2:07.632
2 40.544 47.681 32.701 2:00.926 2 35.359 43.956 29.743 1:49.058
3 38.138 45.352 31.476 1:54.966 3 36.080 42.734 29.302 1:48.116
4 38.454 46.582 33.837 1:58.873 4 35.489 43.106 4:08.738 5:27.333
  5 47.911 42.706 28.850 1:59.467
6 Des HARVEY / Geoff JACKSON (WA) (7th) 6 34.000 41.724 28.878 1:44.602
1 1:00.948 48.307 32.866 2:22.121 7 1:45.341
2 38.403 46.031 31.550 1:55.984  
3 38.506 45.470 32.414 1:56.390 38 John CLANCY / Chrissie CLANCY (VIC) (8th)
  1 54.025 48.606 33.511 2:16.142
10 Shane SOUTAR / Jeff ROWE (VIC) (1st) 2 39.422 46.725 32.116 1:58.263
1 55.542 46.646 29.882 2:12.070 3 38.894 45.641 31.919 1:56.454
2 34.767 41.520 28.598 1:44.885 4 39.817 46.169 32.274 1:58.260
3 34.404 40.801 28.524 1:43.729 5 39.410 46.602 32.102 1:58.114
4 37.162 45.610 4:04.162 5:26.934 6 41.074 45.871 32.353 1:59.298
5 52.470 44.320 28.741 2:05.531  
6 33.976 40.758 28.319 1:43.053 55 Duncan ROGERS / Rodney BELL (VIC) (5th)
7 1:41.829 1 1:04.574 56.449 36.105 2:37.128
  2 45.389 2:42.664 3:28.053
14 Chris PYM / Christopher GAY (NSW) (9th) 3 56.040 51.905 34.815 2:22.760
1 1:03.000 52.054 33.034 2:28.088 4 39.572 47.397 32.380 1:59.349
2 39.918 47.140 32.011 1:59.069 5 37.810 45.556 31.719 1:55.085
3 39.190 46.820 31.538 1:57.548 6 38.417 45.911 31.520 1:55.848
4 39.532 47.178 31.694 1:58.404  
5 39.566 46.252 31.424 1:57.242 57 Chris GRUBB / Janina GORSKI (VIC) (13th)
6 39.647 46.899 31.509 1:58.055 1 1:51.050 7:51.067 9:42.117
7 39.656 46.413 31.427 1:57.496 2 1:02.373 56.482 38.331 2:37.186
  3 45.966 53.128 36.646 2:15.740
16 Darryl RAYNER / Peter CUMMING (NSW) (3rd) 4 45.382 51.760 36.405 2:13.547
1 1:03.070 52.542 34.784 2:30.396  
2 40.904 48.187 32.711 2:01.802 60 Ron MARTEN / Gavin SMITH (VIC) (6th)
3 39.710 46.513 31.967 1:58.190 1 48.023 1:20.948 2:08.971
4 38.128 45.242 31.821 1:55.191 2 38.242 47.516 31.845 1:57.603
5 43.005 53.176 36.792 2:12.973 3 37.992 46.622 32.233 1:56.847
6 37.686 45.132 31.539 1:54.357 4 37.684 46.398 31.779 1:55.861
7 37.677 45.234 31.817 1:54.728 5 37.807 46.014 31.787 1:55.608
  6 38.219 46.807 31.876 1:56.902
17 Anthony VRDOLJAK / Jeremy VRDOLJAK (NSW) (15th)  
1 58.808 57.034 39.490 2:35.332 61 Bernard KNICHALA / M. JAMES (VIC) (11th)
  1 1:06.294 55.789 35.638 2:37.721
20 Scott DAVIS / Thomas WHITE (NSW) (12th) 2 40.112 47.958 33.708 2:01.778
1 1:12.491 58.329 38.916 2:49.736 3 39.949 47.875 33.581 2:01.405
2 44.344 55.076 35.776 2:15.196 4 40.360 2:02.477 2:42.837
3 43.975 52.529 35.250 2:11.754 5 52.655 48.082 34.326 2:15.063
  6 40.658 48.436 33.856 2:02.950
  7 41.170 47.655 35.174 2:03.999
   
  69 Justin FOOT / Melissa FOOT (VIC) (10th)
  1 1:04.098 53.354 34.222 2:31.674
  2 40.195 47.867 32.250 2:00.312
  3 39.196 1:01.616 32.953 2:13.765
  4 39.778 47.162 33.187 2:00.127
  5 39.512 47.402 33.156 2:00.070
   
  74 Stephen NICHOLS / Joey NICHOLS (NSW) (14th)
  1 1:17.378 2:26.065 36.230 4:19.673
  2 56.082 6:11.592 7:07.674
  3 1:00.564 56.118 39.704 2:36.386
  4 49.631 55.195 39.062 2:23.888

The results are provisional until the end of the time limit for protests and appeals.

Chief Time Keeper: Scott Laing Clerk of Course: Tom Williams