2011 QBE AUSTRALIAN SUPERBIKE CHAMPIONSHIP
ROUND 8 - PHILLIP ISLAND GRAND PRIX CIRCUIT
NOVEMBER 18 - 20

Date: 19/11/11
SUPERSPORT
Overall Qualifying
PROVISIONAL MERGED CLASSIFICATION
Printed at: 13:53
EventEventFastest
Pos No Gr Name Class MachineQ05Q12Lap
125ABrodie WATERS (VIC) / Team SuzukiSuzuki GSX-R1:48.3401:37.9131:37.913
235AMitchell CARR (NSW) / Carr Bros Morotrsport / Triumph AustraliaPTriumph Daytona1:48.2961:38.7231:38.723
320BRick OLSON (VIC) / Yamaha Racing TeamYamaha YZF-R61:50.8571:38.7641:38.764
412AKevin CURTAIN (VIC) / Yamaha Racing TeamYamaha YZF-R61:49.0301:38.8101:38.810
53CMichael JONES (QLD) / Reece Bancell Scholarship / Yamaha / Draggin JeansPYamaha YZF-R61:50.3011:38.8101:38.810
668AGlenn SCOTT (NSW) / WNR Kawasaki / Insure My Ride / Stahlwille Tools / MotulPKawasaki ZX6R1:47.8901:38.9511:38.951
721ANicholas WATERS (VIC) / ARAI HelmentsPSuzuki GSX-R1:51.2101:39.4661:39.466
896AAaron GOBERT (NSW) / Gobert Motorsports / Yamaha / Alpinestars / Bell HelmetsPYamaha YZF-R61:50.0821:39.5161:39.516
982AChris QUINN (NSW) / Coopers Pale AlePYamaha YZF-R61:51.6421:39.7681:39.768
1052ARyan TAYLOR (VIC) / SW Racing / Powerhouse MotorcyclesPYamaha YZF-R61:53.7901:39.9561:39.956
1195APaul YOUNG (SA) / AARK RacingPTriumph Daytona1:50.3301:40.3221:40.322
1249ABrendan CLARKE (QLD) / Champion's Ride Days / Honda Australia / Palfinger CranesPHonda CBR RR1:49.4181:41.7541:41.754
1393CAdrian DI GIANDOMENICO (VIC) / Stafford Motorcycles / Azzona Drainage / Wurth AustraliaPYamaha YZF-R61:42.1631:42.163
1436ABrad GROSS (QLD) / Gross RacingPHonda CBR RR1:53.2571:43.3041:43.304
1516AChristan CASELLA (VIC) / Aark Racing / Triumph Australia / Alpinestars / AGV / K-tecPTriumph Daytona1:59.9301:43.3991:43.399
1658AAnthony QUINN (NSW) / Coopers Pale AlePYamaha YZF-R62:09.6001:43.7091:43.709
1748CLaurence GUDE (TAS) / Tamar River CruisesPSuzuki GSX-R1:59.8121:44.3491:44.349
1817DSamuel LAMBERT (NT) / Cube Racing / Australian Outdoor Living / PivitSuzuki GSX-R1:52.4011:52.401

*** TOP 4 RIDERS PROGRESS TO SUPERPOLE ***

*** ALL RIDERS QUALIFY ***

The results are provisional until the end of the time limit for protests and appeals.

Chief Time Keeper: Scott Laing Clerk of Course: Tom Williams