2011 QBE AUSTRALIAN SUPERBIKE CHAMPIONSHIP
ROUND 8 - PHILLIP ISLAND GRAND PRIX CIRCUIT
NOVEMBER 18 - 20

Date: 19/11/11
Event: R05
Weather: Rain - Temp: 13.1C
Track: Very wet - Temp: 13.8C
SUPERSIDE
Race 1
PROVISIONAL CLASSIFICATION
Started at: 16:48:51
Laps: 6
Starters: 15
Printed at: 17:07
Pos No Gr Name Machine Laps Time Behind Fastest On Lap
1 21 A Andre' BOSMAN / David KELLETT (SA) / Booth Transport Suzuki LCR 6 12:54.905 2:06.470 4
2 10 A Shane SOUTAR / Jeff ROWE (VIC) / Adams Print Suzuki LCR 6 13:48.162 53.257 2:11.281 2
3 14 A Chris PYM / Christopher GAY (NSW) Suzuki GSX-R 6 13:56.929 1:02.024 2:16.077 4
4 16 A Darryl RAYNER / Peter CUMMING (NSW) Honda 6 14:13.245 1:18.340 2:19.625 6
5 60 A Ron MARTEN / Gavin SMITH (VIC) 6 14:14.404 1:19.499 2:20.486 3
6 38 John CLANCY / Chrissie CLANCY (VIC) / Golden Age Homes LCR 6 14:38.999 1:44.094 2:20.674 6
7 3 B Dwight BEARE / Noel BEARE (VIC) / Beare Boys Racing Suzuki Alvin 6 14:48.151 1:53.246 2:21.635 3
8 55 A Duncan ROGERS / Rodney BELL (VIC) Suzuki LCR 6 15:10.530 2:15.625 2:22.625 4
9 74 B Stephen NICHOLS / Joey NICHOLS (NSW) Suzuki F2 6 15:18.983 2:24.078 2:28.611 6
10 69 Justin FOOT / Melissa FOOT (VIC) / Abacus Affordable Plumbing BME Suzuki 5 13:14.352 1 Lap 2:33.223 5
11 61 B Bernard KNICHALA / M. JAMES (VIC) ECM Honda 5 13:15.339 1 Lap 2:32.120 5
12 6 A Des HARVEY / Geoff JACKSON (WA) / K-trans / Coverall Covers / Tarpert / Austral Risk Watbak 5 13:20.812 1 Lap 2:21.058 5
13 57 A Chris GRUBB / Janina GORSKI (VIC) Alvin GSX-R 5 13:29.222 1 Lap 2:39.342 5
14 17 B Anthony VRDOLJAK / Jeremy VRDOLJAK (NSW) Suzuki - 5 13:29.420 1 Lap 2:38.905 5
15 20 A Scott DAVIS / Thomas WHITE (NSW) Yamaha R1 5 13:37.774 1 Lap 2:37.914 5
DNS 27 A Howard FORD / Tom MILANOVIC (NSW) / Southern Highlands Concrete Construction 2004 Suzuki      

Fastest Lap was 2:06.470 by Andre' BOSMAN / David KELLETT (SA)

Current race record for SCR class - 1:38.896 by Steve ABBOTT / Jamie BIGGS (UK) on a set on 13/11/05

*** Intermediate timing point 2 stopped woking dring the race ***

The results are provisional until the end of the time limit for protests and appeals.

Chief Time Keeper: Scott Laing Clerk of Course: Tom Williams