2014 AIR ROAD AUSTRALIAN SUPERBIKE CHAMPIONSHIP
ROUND 2
PHILLIP ISLAND GP CIRCUIT : JULY 19 & 20

Date: 20/07/14
Event: R11
Weather: Mostly cloudy - 11.4C
Track: Variable - Temp: 15.0C
SUPERSPORT
Race 2
PROVISIONAL LAP TIMES
Started at: 15:06:26
Laps: 12
Starters: 20
Printed at: 15:32
No NameLap 1Lap 2Lap 3Lap 4Lap 5Lap 6Lap 7Lap 8Lap 9Lap 10Lap 11Lap 12
1 Daniel FALZON (SA) 1:59.791 1:50.932 1:49.525 1:48.660 1:47.920 1:46.907 1:47.127 1:47.154 1:46.529 1:47.287 1:47.962 1:48.966
3 David BARKER (VIC) 2:04.201 1:56.885 1:54.318 1:51.882 1:52.075 1:51.300 1:51.449 1:50.249 1:51.090 1:51.235 1:50.975 1:50.391
5 Callum ALDERSON (VIC) 2:02.058 1:53.495 1:51.094 1:50.764 1:50.971 1:50.476 1:49.891 1:48.928 1:49.780 1:49.327 1:50.274 1:49.050
17 Sam LAMBERT (NT) 2:06.993 1:50.445 1:49.050 1:44.852 1:45.051 1:45.836 1:45.030 1:44.559 1:44.119 1:45.250 1:45.562
29 Patrick LI (VIC) 2:07.158 1:55.657 1:55.525 1:53.196 1:51.297 1:50.943 1:50.618 1:49.037 1:50.298
30 Kane BURNS (NSW) 2:04.436 1:51.436 1:50.661 1:50.694 1:51.410
41 Aiden WAGNER (QLD) 1:59.512 1:48.709 1:47.129 1:45.383 1:45.176 1:45.209 1:45.625 1:44.711 1:44.943 1:43.997 1:44.352 1:42.783
43 Chris EARLY (VIC) 2:01.280 1:52.465 1:53.121
45 Joshua LEONARD (QLD) 2:07.116 1:55.591 1:55.154 1:52.021 1:52.316 1:51.513 1:51.470 1:50.586 1:53.095 1:55.718 1:55.173 1:54.305
58 Luke BURGESS (QLD) 1:57.165 1:49.965 1:48.262 1:45.954 1:45.392 1:44.451 1:45.534 1:44.269 1:45.483 1:44.240 1:44.057 1:44.285
65 Hudson PITT (SA) 1:55.345 1:48.283 1:49.495 1:49.853 1:50.425 1:49.557 1:49.920 1:50.418 1:51.373 1:51.024 1:51.543 1:52.463
67 Brenton HYDE (NSW) 2:02.030 1:53.699 1:51.087 1:50.109 1:51.498 1:50.474 1:50.630 1:50.793 1:49.478 1:49.915 1:48.427 1:47.255
68 Mitch LEVY (NSW) 2:04.347 1:56.831
74 Cam RUSSELL (VIC) 2:04.653 1:55.991 1:54.562 1:54.351 1:51.404 1:50.387 1:51.321 1:49.664 1:48.489 1:48.744 1:48.683 1:48.824
78 Michael BLAIR (NSW) 1:57.181 1:49.171 1:49.034 2:41.624 1:58.085 1:49.783 1:49.323 1:48.443 1:48.171 1:47.406 1:47.252 1:47.914
82 Chris QUINN (NSW) 2:04.316 1:58.298 1:54.562 1:52.298 1:50.507 1:50.726 1:50.289 1:49.147 1:47.582 1:46.826 1:46.052 1:44.676
83 Kieran MAHER (VIC) 2:04.876 1:57.597 1:55.129 1:52.299 1:51.792 1:51.758 1:50.243 1:48.996 1:51.336 1:51.030 1:51.245 1:51.577
93 Adrian DIGIANDOMENICO (VIC) 1:59.955 1:49.753 1:47.834 1:46.500 1:46.139 1:46.099 1:45.459 1:44.753 1:44.626 1:44.641 1:44.491 1:43.771
104 Anthony NICOLO (VIC) 2:11.403 2:01.704 1:59.569 2:00.072 1:58.365 1:56.945 1:56.008 1:56.124 2:01.865 1:57.792 1:59.037

The results are provisional until the end of the time limit for protests and appeals.

Chief Time Keeper: Scott Laing Clerk of Course: Tom Williams